Tak jsme se dočkali letních svátků – upálení Jana Husa a příchod Cyrila a Metoděje. A současně příchod prázdnin. Vyrazili jsme – za dva dny dovolené 6 dní volna! – to se vyplatí!

Paní sehnala ubytování v Chebu. No – kvalita není špičková, ale je to levné a na přespání stačí. A přes den drandíme na kolech.

Den první – to je vždy seznamování s okolím. Já navíc nemám rád GPS-ky, radši mapy (a staré mapy obzvláště!). No a ono to chce takové „sžití“ se s terénem, aby to, co je na mapě odpovídalo skutečnosti co nejlépe! Takže: plán 28 km -skutečnost: 48km….

Trasa: Cheb-Skalka, přes zahrádkářskou kolonii ke statku, pak na jižní zhlaví chebského nádraží a po červené až k obci Šlapany.

V Šlapanech cyklostezku (bývalou železniční trať do Waldsassenu) opouštíme a po okreskách dojíždíme do nedalekého Starého Hrozňatova. Dle literatury zde má být zřícenina hradu a osvěžovna.

Namísto osvěžovny nalézáme dvě restaurace: Hospůdku a Stříbrného jelena. Na jelena se díváme nedůvěřivě (zvenku vypadá coby němcolapka) ale Hospůdka nás vítá s otevřenou náručí a pivem Rychtář – není co řešit!

Místní ukazatele nás vehementně navádějí na nedalekou Loretu – tož neodoláme a poobědě tam zamíříme. A nelitujeme. Ani svatba místní honorace neubírá místu velice působivý vzhled – navzdory tomu, že za znovuzrození bolševikem zdevastované Lorety vděčíme bývalému německému starousedlíku – panu Hartovi.

Po červené (je doopravdy sjízdná, i když podle mapy jsem byl na rozpacích) na křižovatku Mýtina (nad stejnojmennou obcí)  a dále na křižovatku Kyselický hamr. Z této křižovatky po žluté k prameni Kyselky. Žlutá je sjízdná až k odbočce k prameni (cca 100m), ale po chodníčku lze kolo vést…

Po návštěvě pramene po žluté zpět na křižovatku Kyselický hamr a tam doprava mírně nahoru po lesní cestě (nechce se nám stoupat zpět na rozcestí Mýtina). Zanedlouho se lesní cesta mění na polní a vjíždíme do osady Mýtina (Celé dobře jetelné). Na křižovatce s okreskou doprava a do Doubravy.

Doubrava je skanzenem lidové architektury – díky snažení místních – a součástí skanzenu je i velmi milá restauračka.

Další směr: Lipová, Stebnice, Měchová (chatová osada), Malou Všeboř, kolem nádrže Jesenice a zpět na cyklostezku Cheb – Waldsassen (červená značka), jižní zhlaví nádraží Cheb a po okreskách do osady Pelhřimov na jižním okraji Chebu.

Nakupujeme nějaká vejce a zhrádkářskou kolonií zpět do Chebu-Skalka a domů!