Tentokráte v obýváku. Během školení v Bratislavě mi došel na poštu balíček z SDV model. Totiž: v SDV začali s produkcí inovovného typu stavebnice „kinematiky“ (kinematické uchycení spřáhla s šachtou NEM pro modely v měřítku TT). Stavebnici s 10 kusy šachet jsem si nechal poslat a hned vyzkoušel na postarším 4-nápravovém poštovním voze z produkce BTTB. Ten měl

  1. jedno spřáhlo nekompletní
  2. potřeboval jsem možnost snadné výměny spřáhel tak, abych soupravu rychlíkových vozů mohl zavěsit za nové lokomotivy s novými typy spřáhel.

Nejenomže přestavba byla úspěšná, ale balíček se stavebnicí obsahoval i barevný letáček s přehledem produkce SDV. Několikrát jsem přenesl pohled mezi prospektem a vitrínou se zoufale opuštěným Rybákem, který mi Ježíšek nadělil na Vánoce.

Nevydržel jsem: ten Rybák musím zkusit postavit.  když jsem objednával, tak mi ještě přidejte kit jednoho Kbkks a jednoho Eas….

V úterý mne Eva požádala, abych počkal na zásilku … takže den byl můj. A středa k tomu. A zde výsledek:

P6222939P6222940… Eas holt musí počkat.

Když už jsem byl v tom, střihnul jsem 2 malé přestavby. Šlo o zabudování kinematik do dvou postarších modelů. Měly mizerné jízdní vlastnosti: byly lehké a štěrbinové uchycení spřáhel bylo značně nevyrovnané. To způsobovalo vykolejování nejenom v obloucích, ale i na drobných nerovnostech.P6222941Oba typy vozů, Vtdr i Rmmp/Pao byly velmi často k vidění na kolejích ČSD. Pao jsem koupil jako hotový (Plastikom Kolín) a Vtdr jako stavenici – podle krabičky asi stejný výrobce – někdy v létech devadesátých.P6222946Kupodivu, ten čtyřosák byl mnohem snažší, ale do toho Vtdr jsem musel místa pro kinematiky vyfrézovat vrtačkou. Nicméně první pokusy na zkušebním úseku kolejí (5 protisměrných oblouků r=286mm, 1/8, a 4 protisměrné oblouky r=286mm, 1/4) ukazují na podstatné zlepšení jízdních vlastností.P6222944Na obrázku je patrné, jak nakrátko jsou kinematikami spojené vozy Kbkks a Vtdr. Nicméně i tato kombinace projížděla zkušebním polygonem bez ztráty kytičky.

A jak to dopadlo s Rybákem? Zde je foto obou „bratříčků“. Potěšitelné je, že ač každý ze zcela jiného materiálu (mosaz/plastikový kit), vypadají vedle sebe docela dobře.P6222948Už se těším na provoz osobní soupravy Rybáků! S dalším vozem ale chci počkat. Nejdříve soupravu chci doplnit služebním Rybákem a vyzkoušet jízdu na obtížném stoupání z Červené do Horusic. Podle výsledku pak zvážím, zda přibude ještě jeden vúz osobní. Buď standardní SDV anebo se pokusím o stavbu bývalého Ae – t.j. Rybáka bývalé 1. třídy.P6222950