email:

V létě roku 2017 jsme byli na Albeři na prázdninách. V rámci tohoto pobytu jsme navštívili Slavonice a tam se konala malá železniční sláva. Při té příležitosti jsem tam nafotil vagón, s tím, že bych ho chtěl vymodelovat. Trvalo to pouhé 3 roky – a zde je výsledek:

https://photos.app.goo.gl/2syGuuXqm8P6Ht8XA

Mám z něj radost – a už jezdí! Je tam sice pár drobných nedodělků, ale nechci to uspěchat – nechám si čas na rozmyšlení, co s tím.

Všechny ze Suchdola zdraví

děda Saša z Řeže

odskok do fotogalerie

Pro ty, kteří vědí své: model byl realizován za využití plastikové stavebnice vozu Bi/Be od LPH Jičín. Použito bylo vše, nové byly akorát bočnice a pilováním byl upraven tvar střechy. Rovněž byly použité kinematiky od SDV (jednalo se o skutečně starou stavebnici LPH, i s LPH spřáhly) a dvoukolí s hrotovými ložisky s kovovou osičkou (z ekonomických důvodů nikoli kovová – těch plastových mám ještě hafo z NDR).

Bočnice byly vyrobeny z papíru, jako tisk upravované fotky. Programem Corel PaintShop byla odstraněna perspektiva a v programu Corel Draw byla nastavená správná velikost pro tisk. Kdybych se někdy rozhodl postavit další kus, tak bych doporučoval přerýsovat okna, odstranit z fotky vnitřky oken (kvůli snadnějšímu vyřezávání – ono je to náročné na oči :-)a udělat i čelní stěny skříně (já použil ty plastové ze stavebnice). Tisk byl proveden na papír 200mg a následně vyřezány obě strany. Svislé lištování skříně je provedeno ze šicího hedvábíčka omatlaného Herkulesem a následně na dřevěném hranolu přitaženém k bočnici. Neměl jsem po ruce zelené hedvábíčko, použil jsem světle šedé. Myslím, že to není špatné, ale zelené by bylo lepší…
Pro dodržení co nejlepší geometrie oken jsem spodní, okrovou vrstvu nevyřezával v celku, ale sestavoval z pásů (nejdříve ty vodorovné a následně jsem vlepoval sloupky. Ve výsledku spáry nebyly viditelné.) Zasklení oken vzniklo podlepením celé bočnice (na krajích vynechán schůdek pro vlepení čel skříně) plastovým štítkem z nějakého blistru (kabel k telefonu, nebo SD karta – fakt již nevim).

Ještě před zasklením (!!) vše důkladně přestříkáno bezbarvým lakem, ale lepší by byl vzhledem k odstínu vyšisované skříně matný. Opět má netrpělivost: já měl doma lesklý…