Úvodní stránka

Postřekov, 6.července 2012

zpět

Zpět na blog

6.červenec 2012 – památný den upálení mistra Jana Husa jsme zasvětili cyklovýletu do Bavor – do Furth im Wald. (Cesta probíhala doopravdy furt im Wald!)
Ačkoliv jsme včera probádali nástup nově otevřené cyklostezky č.3 do Furtu (od žst. Havlovice až po stoupání po zeleně značené turistické cestě, kde jsme se zhruba v polovině odpojili a po silničce jsme nabrali směr Trhanov), dnešní výlet jsme začali dodržováním získané nadmořské výšky.
Protože nová cyklostezka není značená na mapách, následuje podrobný popis obou tras – tam i zpět.
Začali jsme po okresce z Postřekova do Klenčí, kde jsme pokračovali zpevněnou polní cestou (žlutá turistická značka) do Chodova a dále po silničce do Pece. Z Pece jsme se vydali zpevněnou lesní cestou směrem na jih (nástup u místní prodejny, před kostelem – kaplí? odbočit doleva).
Cesta nás dovedla postupně ke křížení s tzv. Vrbatovou cestou (zelená turistická značka) a končila na značené cyklostezce (doopravdy končila táhlým klesáním na křižovatce tvaru T), kde jsme se vydali vpravo (na západ). Cyklostezka značená jako 2014 a též 36 nás zavedla po vrstevnici (no po mírném stoupání) až ke křižovatce, kde 2014-ka odbočovala doleva dolů směrem nad Folmavu.
My jsme se rozhodli pokračovat rovně (přes úsek zančený na mapě jako „Rovinka“) až do bývalé osady Bystřice. Tam jsme nenalezli ani po sklářské huti ani po obydlích ani stopy – než malý rybníček, který býval kdysi snad? na návsi a pak neznačenou zpevněnou cestou po vrstevnici směr zelená hranice a Voigthenberghammer – a dále do Furthu.
Furth nás nezlákal ani výstavou draků ani četnými hospůdkami na náměstí, nebyli jsme ani v kostele, ale na otázku „Wo gibt’s eine Bäckerei?“ nás všichni posílali na sever města (jakožto zpět do Čech). A doopravdy, tam na okraji, u kupny Liedl, bylo též samostatné pekařství. Pro znalce již není tajemstvím, že u německých sousedů řada potravin je nejenom v lepší kvalitě, ale též v lepší ceně. Také pekařství nás nezklamalo. Výborné tvarohové koláče s višněmi, perivá voda pro dámu a esspreso pro pána. (V pohodě se vešlo do 5 euro.) Po drobném nákupu v samoobsluze (snídaně na zítřek) jsme se vydali zpět.
Na zpáteční cestě jsme projeli podstatnou část nové cyklostezky č.3 z Furthu směr žst. Havlovice.
Od hraničního přechodu jsme pokračovali vpravo (východně) od Ovčího vrchu směr rozcestí Nad Folmavou. Z rozcestí vpravo (východně) směr Dolní Folmava a na další křižovatce doleva (na sever)směr penzion „U mlynáře“. Dál stále na sever (nově vybudovaná asfaltová cyklostezka) až k rozcestí Pod Českou Kubicí. Tam vlevo a hned zase doprava a opět směr sever! Opět asfaltka (po žluté turistické značce) až ke Köglerovu zastavení, tam (po krátkém posezení na lavičkách u stolku) vpravo a po cca 500 m opět vlevo (opět asfaltka, v mapě nemá značení, v terénu jako cyklostezka č.3) až k silničce, která stoupá od Babylonu (zelená turistická značka). Zde cyklostezka odbočuje vpravo (úsek, jenž jsme projeli včera), ale my jsme pokračovali směr Trhanov. V Trhanově opět zastávka s vydatnou konzumací v restauraci „U sv. Jana“ – no a pak známou cestou domů – do Postřekova.
Jak bych hodnotil novou cyklostezku? „Ten povrch je luxusní!“ „Cesta jako pro hráběnku!“ To bylu obdivné Eviny výkřiky – dokud jsme nenarazili na krpálky. Píši schválně krpálky – představte si, že si to šinete kilometr mírně nahoru nebo mírně dolů, vepředu velký talíř, vzádu tak 1.-3. malé kolečko. Najednou se asfalt před vámi vymrští vzhůru, honem na menší talíř a vzádu na 7.-8.převod… A nejde to ani překonat za cenu okamžitého vypětí a postavení se do pedálů. Když – píši schválně krpálek, protože není nijak dlouhý – překonáte, cesta se zase rozvine a tváří se jako neviňátko.
Nicméně – je více než chvályhodné, že na kole nyní nemusíte buďto po silnici anebo pod hřebeny, ale po lidské cyklostezce. Byl to úžasný nápad – v lese bobcatem vyhrnout cestičku a za evropskou dotaci na ní vylít asfalt.

Postřekov 5.července

Postřekov 7.července

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: